Senegal İzmir Fahri Konsolosluğu

Senegal İzmir Fahri Konsolosluğu, Senegal Konsolosluğu’nun açılmasına gerek görülmeyen yerlerde Senegal Ankara Büyükelçiliği tarafından kurulmuş olan bir konsolosluktur. Ankara Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği görevleri yapmaktadır. Fahri Konsoloslukların kurulma amacı genellikle görev bölgesindeki ticari ilişkileri geliştirmek, yeni ticari işbirlikleri yaratmak, yeni yatırımlar yapmaktır. Fahri konsolosların o ülkenin vatandaşı olma gibi bir zorunluluğu yoktur. Kurulmaları genellikle ticari amaçlı olduğundan dolayı genellikle iş adamlarından seçilir. Ticari ilişkileri düzenlemenin yanında diplomatik ve kültürel işbirlikleri için aracılık yapmaktadır. Diğer bir görevi ise Senegal vatandaşlarına resmi evraklar için yardımcı olmaktadır.

Senegal İzmir Fahri Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Senegal, İzmir Fahri Konsolosluğu, Senegal vatandaşlarına pasaport, kimlik, doğum ve ölüm, evlilik ve boşanma, askerlik, noterlik ve diğer resmi işlemlerde rehberlik yapmaktadır. Bunların yanında eğitim, sağlık, hukuk alanında Senegal vatandaşlarına destek olmakta, Büyükelçiliğin yetkilendirdiği kadar Senegal halkının hakkını korumayı amaçlamaktadır. Bu görevleri bulunurken resmi yani diplomatik olarak bir yetkisi bulunmamaktadır.

Bu görevleri yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de oturan başka ülke vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmektedir. Başvuru aşamasında başvuru yapanlara rehberlik etmektedir. Başvuruları kabul eden Fahri Konsolosluğun bu başvuruları değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Senegal vize başvurusu için gerekli olan belgeler; Senegal Vize Başvuru Formu, Senegal Vize Başvuru Dilekçesi, pasaport, kimlik fotokopisi, banka hesap dökümü, gelirinizi kanıtlayacak belge, otel ve uçak rezervasyon belgeleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir. Ayrıca aşı kartınız olmalı ve sarıhumma aşısı olmalısınız.

Vize başvurularınız 3-5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu sürek sizden istenen ek belgeler ve yanılış veya eksik bilgi vermeniz durumunda uzayabilir.

Adresi, İletişim Bilgileri ve Çalışma Saatleri

Adres: Şair Eşref Bulvarı, No22/ 802, Çankaya/ İzmir

Senegal İzmir Fahri Konsolosluğu, hafta içi her gün açıktır. Ayrıca Senegal resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

TOP