Afrika kıtasında yer alan Senegal, batı bölgesinde Atlas Okyanusu ile kuzeyinde Moritanya, doğu kısmında Mali ve güney bölgesinde ise Gine ülkeleri yer almaktadır. Yönetimi 14 bölgeye ayrılarak gerçekleştirilen ülkenin başkenti Dakar en kalabalık yeridir. Ülkede resmi dil Fransızca olarak konuşulsa da, Wolof, Noon, Saninke ve ya Pulaar gibi birden fazla yerel dil ülkece ulusal dil olarak kullanılmaktadır. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü ise Müslümanlardan oluşmaktadır. Arkeolojik çalışmalara bakıldığında ise Senegal tarihsel bakımdan önceki çağlarda yaşam ve yerleşim olarak bilinmektedir. Bölgedeki ilk bilinen sakinler ise Takruriler’dir.

Oldukça sıcak tropikal iklime sahip olan Senegal’de iki ana mevsim görülür. Kuru sezon ve yağışlı sezon olarak görülen iki mevsimde yağan yağmurlar oldukça güçlü ve rüzgar esintileri ile birlikte hissedilir. Ülke insanları buna alışık olsa da, dışarıdan özellikle üniversite okumak için gelen öğrencilerde zorluklar yaşatabilmektedir. Hal böyle olunca da üniversitelere yakın olan konumdan ev bularak kiralamak en mantıklı adım olacaktır.

Senegal’da Yaşam Maliyeti

 Senegal’de yaşam maliyetine bakıldığı zaman genel anlamda düşük olduğu gözlemlenmektedir. Ülkenin yerli insanları en az maliyete sahip olan işlerde bile yaşama tutunmak adına çalışmaktadır. Ancak dışarıdan okumak için gelen üniversite öğrencileri ise ceplerinden sürekli yemek giderleri açısından para harcamak zorundadır. Ülke yemekleri olduğu kadar Avrupa tat bakımından yemeklere de yüksek maliyetlerde para harcana bilmektedir. Burada en yaygın şekilde bisiklet ve motosiklet gibi araçlar kullanılır. Ülke genelinde bir yere taksi ile seyahat edilmesi düşünülür ise, o zaman yüksel maliyetlerde bir durumla karşılaşmak kaçınılmazdır. Ülkede gıda ve sebzelerden alışveriş yaparak evde bir şeyler hazırlamayı düşünürseniz çok uygun rakamlarda olduğu söylenebilir. Ülkedeki insanlar genel sağlık sigortasından faydalanmaktadır. Ancak dışarıdan gelen öğrencilere ise tıbbi durumlarını karşılamaları adına sağlık sigortası satın almaları için teşvik edilmektedir.

Senegal Üniversite Eğitimi İçin En İyi Okullar

Senegal, Afrika’nın Batı Afrika bölgesinde bulunmaktadır. Batısında Atlas Okyanusu, kuzeyinde Moritanya, güneyinde Gine ve doğusunda Mali yer almaktadır. Ülke yönetimi 14 bölgeye ayrılarak gerçekleştirilmektedir. Ülkenin başkenti en kalabalık şehir olan Dakar şehridir. Ülkenin resmi dili Fransızcadır, ayrıca birçok yerel dil konuşulmaktadır. Ülkenin yüzde 90 gibi büyük bir kısmı Müslümandır.

Tropikal bir ülke olan Senegal’de iki ana mevsim vardır. Bu mevsimlerin birisi kurak diğeri yağışlı olarak geçmektedir. İki mevsimde de yağmur yağmaktadır. Yağmur yağdığı zaman oldukça güçlü rüzgar esmektedir. Yerel halk bu duruma alışıktır, ancak ülke dışından gelen halk özellikle üniversite öğrencileri çeşitli zorluklar yaşayabilmektedir.

Senegal’de birden fazla üniversite bulunmaktadır. Üniversiteler genellikle çevre ülkelerden talep görmektedir. Senegal’deki yaşam maliyetine bakıldığında genel anlamı ile ucuz bir yaşam maliyeti vardır. Bundan dolayı çevre ülkelerden üniversite okumak için yüzlerce öğrenci Senegal’e gelmektedir. Ülkenin en ünlü üniversitesi Dakar’da bulunan Cheikh Anta Diop Üniversitesi’dir.  Ülkede bulunan başlıca üniversiteler şu şekildedir;

  • Cheikh Anta Diop Üniversitesi- Dakar
  • Gaston Berger Üniversitei- Saint-Louis
  • Ecole Supérieure Çokuluslu Des Telekomünikasyon- Dakar
  • Ziguinchor Üniversitesi
TOP