Batı Afrika'da bulunan Senegal doğal güzelliği ile dikkat çekiyor. Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan Senegal’e her yıl Türkiye’den birçok kişi seyahat ediyor. Senegal ülkeye girişleri kontrol etmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Senegal vizesi şartı koşuyor.

Ülkeye girişlerde her ne kadar kapıda vize uygulaması bulunsa da yaşanabilecek olumsuzluklara karşılık gitmeden tüm işlemleri tamamlamak gerekir. Senegal konsolosluğu tarafından onaylanan vize işlemleri bazen olumsuz sonuçlanabilir. Bu nedenle Senegal vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerin 2021 yılı için talep edilen evrakları güncel bir şekilde sunması gerekir.

Senegal Vizesinin Ret Edilme Nedenleri Nelerdir?

Son dönemlerde Senegal'e gitmek isteyen vatandaşların sayısında artış yaşandığından dolayı ülke girişlerinde sıkı tedbirler doğrultusunda hareket ediliyor. Bu nedenle Senegal konsolosluğu tarafından talep edilen belge ve evraklar ayrıntılı bir şekilde incelenir. Belgelerde eksiklik ya da Senegal’e gidecek olan vatandaşların gerekli şartları taşımaması halinde vize talepleri ret ile sonuçlanır.

Senegal vizesini reddedilme nedenleri içerisinde gidiş amacının net bir şekilde belirtilmemesi ve evrakların yanlış bilgiler içermesi vize başvurusunu olumsuz etkiler. Ayrıca gidecek kişilerin maddi durumlarının ve sağlık koşullarının da ülke kriterlerine uygun olması gerekiyor. Senegal vizesi almak isteyen kişilerin sorunsuz bir süreç geçirmesi ve vize talebinin reddedilmesi için uzman vize danışmanlarından destek almak daha sağlıklı olacaktır.

Senegal Vizesinin Olumsuz Sonuçlanması Halinde Ne Yapılır?

Batı Afrika ülkesi olan Senegal seyahati için gerekli olan vize talebinin reddedilmesi halinde vatandaşların itiraz hakkı doğuyor. Bu doğrultuda uygun bir dil ile itiraf mektubu yazılır. Yazılan itiraz mektubu hem ikna edici olmalı hem de konsolosluk tarafından vizenin ret edilme nedenleri hipotezlerle çürütülmesi gerekir. Böylece vize talebi başvurusu yeniden değerlendirmeye alınır. Eğer vizenizin reddi konusunda kurum ısrarcı olursa yeni bir başvuru yapmanız gerekebilir.

Senegal Vize Reddi İtirazı

Senegal’e seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri öncesinde vize başvurusunda bulunmalı ve olumlu vize sonucu almalıdır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen seyahatlerinde Senegal vizesinden muaf tutulmuştur.

Senegal vize başvuruları Senegal Ankara Büyükelçiliği’nin belirlediği koşullarda yapılmaktadır. Her vize türü için farklı evraklar hazırlanmalıdır. Vize başvurusu doğru kategoriden yapılmalı aksi durumda vize başvuruları reddedilmektedir. Vize başvurularını değerlendirme yetkisi Senegal Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Senegal Ankara Büyükelçiliği vize başvuruları için seyahat amacına uygun doldurulmuş vize başvuru formu istemektedir. Bu formdaki bilgiler eksiksiz ve birbirini destekler nitelikte olmalıdır. Diğer belgeler ile de birbirini desteklemelidir. Aksi durumda vize reddi alınmaktadır. Aynı şekilde diğer belgeler de birbirini desteklemelidir. İnceleme sonucu bir uyuşmazlık çıkar ise vize reddi alınmaktadır.

Vize reddi almış bir kişi bu duruma itiraz edebilmektedir. Öncelikle vize reddi itiraz dilekçesi yazmalıdır. Bu dilekçede vize başvurusunun yanlış değerlendirildiğini kanıtlamalıdır. Vize reddi eksik belgeden dolayı gerçekleşmiş ise eksik belgeler tamamlanmalıdır. Vize reddi itiraz dilekçesi başka belgeler ile desteklenmelidir. Vize reddinden en fazla 1 ay içerisinde Senegal Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştırılmalıdır. Vize reddi itiraz dilekçesi ile vize başvurunuz yeniden değerlendirilir.

TOP