Senegal Türkiye' de Oturum ve Çalışma İzni

Senegal vatandaşları için Türkiye' de Oturum ve Çalışma İzni

Türkiye’de oturum izni almak isteyen ve çalışma izni almak isteyen Senegal vatandaşları bunun için Senegal’deki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu ile iletişime geçmelidir. Senegal vatandaşlarının sahip olduğu çalışma izni ya da çalışma izni muafiyeti belgesi oturum izni yerine sayılabilir. Senegal vatandaşları vize süresi sonrasın Türkiye’de kalacak ise oturum izni almalıdır.

Senegal vatandaşları oturum izni için Senegal’de bulunan Türk temsilciliklerine başvuruda bulunabilir. Türkiye’de bulunan Senegal vatandaşları ise oturum izni için valiliklere başvurabilmektedir. Senegal vatandaşlarının pasaportları oturum izni süresinden 60 gün daha fazla geçerli olmalıdır. Oturum izni başvuruları en geç 90 günde sonuçlanmaktadır.

Türkiye içerisinde bulunan Senegal vatandaşları oturum izni uzatma işlemlerini e-ikamet üzerinden yapabilmektedir. Bunun için alınan randevu gün ve saatinde İl Göç İdaresi’nde bulunulması gerekmektedir.

Senegal vatandaşları çalışma izni içinde Senegal’de bulunan Türk temsilciliklerine gitmek zorundadır. Türkiye’de çalışacak Senegal vatandaşları ayrıca Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmalıdır. ÇSGB, çalışma başvuruları için karar verme yetkisine sahiptir. Çalışma izni alan bir Senegal vatandaşı aynı zamanda oturum izni de almış olur. Çalışma başvurusu kabul edilen Senegal vatandaşı Giriş vizesi harcı, Çalışma izni belgesi harcı ve oturum izni harcı ödemelidir.

TOP